PRP Terapisi

Trombosit zengin plazması (PRP / platelet rich plasma) ile kan bileşeni tedavisi, hastanın kendi kanından elde edilen konsantre trombosit miktarını kullanarak yapılan bir işlemdir ve daha sonra kafa derisine geri enjekte edilir. Trombositler kök hücreleri bölgeye çeken büyüme faktörleri içerir. Kök hücreler ve trombositlerin büyüme faktörleri saçların yeniden büyümesini sağlar. PRP terapisi, son dönemde en çok karşımıza çıkan saç çıkartma yöntemlerinden birisi olarak dikkat çekmekte. Diğer tekniklere göre daha farklı özellikleri olan bu sistem; sadece erkek tipi saç dökülmesine değil, aynı zamanda kadınların farklı nedenlerden dolayı başlarına gelen seyrelme, incelme gibi sorunlara da çözüm sağlamakta. Bu açıdan bakıldığı zaman işlevsel olduğunu, daha geniş bir kitleye hitap ettiğini söylemek lazım.

PRP Terapisi Nasıl Uygulanır?

PRP terapisi birden fazla aşamadan oluşur ve bunları şöyle sıralayabiliriz; İlk olarak kan testi yapılır. Bir sorun olmadığı anlaşıldığı zaman yaklaşık 10 cc’lik bir kan hastadan alınır. Daha sonra bu özel olarak tasarlanmış olan makinenin içine yerleştirilir. Burada santrifüj denilen bir süreç vardır. Yani plazma ile kırmızı olan bölümlerin birbirinden ayrılması sağlanır. Kan içerisinde yer alan trombosit, akyuvar gibi maddelerin, özellikle büyütme etkisine sahip olduğu bilindiğinden, bu özellikleri kullanılır. Daha sonra ilgili sıvı, özel bir şekilde tasarlanmış olan mikro iğneler üzerinden, saç bulunmayan alana enjekte edilmektedir. Bu işlemin mantığı son derece açıktır. Buradaki temel amaç, insanın kendi kanında yer alan bazı maddeleri kullanarak, saçsız olan alan içerisinde büyüme sağlamaktır. Dışarıdan katılmış herhangi bir kimyasal söz konusu değildir. Böylelikle hem dokular hem de hücreler yenilenmiş olur. Mevcut işlem 30 dakika civarındadır. Bu açıdan bakıldığı zaman klasik saç ekimi sistemlerine göre daha kısadır.

PRP Terapisi Ne Zaman Sonuç Vermeye Başlar?

PRP terapisi ile dökülme sorununu çözmek isteyen kişilerin sabırlı olması gerekmektedir. Çünkü mevcut yöntem hemen bir sonuç vermediğinden, biraz beklemek şarttır. Örneğin tek bir seansta problemin ortadan kalkması mümkün değildir. Etkileri genellikle geçtir. Ancak sahip olduğumuz deneyimler üzerinden konuşacak olursak, 3.seanstan itibaren sonuç alınabilir. Fakat bu terapinin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi şarttır. Belli periyot ve seanslar belirlenmeli, ona göre hareket edilmelidir. Sonuçların yavaş yavaş ortaya çıkması bir sorun olarak görülmemeli. Neticede problemin çözümü çerçevesinde oldukça popüler bir yöntem olarak tanımlanabilir.

PRP Terapisi Kalıcı mıdır??

PRP terapisi ne kadar süre etkili konusu büyük bir öneme sahip. Bu yöntem sayesinde saçların gürleşmesi, yenilerinin çıkması, seyrekliğin azaltılması gibi sonuçlar alınabilir. Ancak bunun bir ömrünün olduğunu söylemek gerekiyor. O da yaklaşık olarak 1 sene civarındadır. Eğer iyi bir bakım yapılırsa bu süre 18 aya kadar çıkabilmektedir. Bundan dolayı en azından senede 1 kere bu hizmeti almak mantıklı olacaktır.

PRP Terapisi Zararlı mıdır?

PRP terapisi zararlı değildir ve yan etkileri de yoktur. Bir şırınga yardımıyla uygulanır. İlgili bölge üzerinde iz bırakmaz. Seans sonrasında çok kısa süre içerisinde işinize devam edebilirsiniz. Hatta tansiyon ve şeker hastalıklarına sahip olan kişiler bile bu hizmeti alabilirler.

PRP Terapisi İçin Kan Vermek Sorun Olur mu?

Bu terapinin temeli hastanın vereceği kana dayanmaktadır. Bunun herhangi bir sorun teşkil etmediğini de hemen belirtmek gerekiyor. Çünkü verilen kan, kendisini çok kısa bir süre içerisinde yeniler. Yani kansızlık gibi bir problemle karşı karşıya kalmazsınız.

Sohbeti Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabilirim?