Ağrısız Saç Ekimi Nedir?

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi saç ekiminde de anestezi, hastanın konforlu bir operasyon süreci yaşaması açısından en önemli hususlardan biridir.  Saç ekimi işlemlerinde hem donör alana hem de saç köklerinin yerleştirileceği alana anestezi uygulanmaktadır. Bu nedenle işlem yapılan alanların büyüklüğü düşünüldüğünde anestezinin gerekliliği ve önemi yadsınamaz.

Saç ekimlerinde kullanılan anestezi türü lokal anestezidir. Enjeksiyon yöntemi ile uygulanan saç ekiminde ağrısız local anestezi aşaması, artık kalem şeklindeki ağrısız anestezi cihazı ile iğne kullanılmadan gerçekleştirilebiliyor. Özel acısız anestezicihazı, içerisine yerleştirilen anestetik maddeyi püskürtme yöntemi ile uygulayarak ilacın cilt altına nüfuz etmesini sağlıyor. İğne fobisi olan hastaların daha konforlu ve hem psikolojik hem de fiziksel olarak  daha rahat bir operasyon geçirmeleri amacı ile tasarlanan cihaz, her saç ekimi tekniğinde ve ağrısız bir operasyon geçirmek isteyen her hasta üzerinde kullanılabiliyor.

İğneli ve İğnesiz Local Anestezi Farkı Nedir?

Saç ekimi operasyonlarında; kök toplama ve kanal açımı aşamalarında hastanın herhangi bir acı duymaması adına lokal anestezi uygulanması zorunludur. İğneli lokal anestezi de kullanılan iğnelerin oldukça ince uçlu kullanılsa da büyük bir alanı tamamen uyuşturabilmek için çok sayıda iğne darbesi gerekir. Deri altına giren iğne yatay bir şekilde ulaşabildiği en uç noktadan yavaşça geri çekilirken anestetik maddenin enjeksiyonu gerçekleştirilir. İğnesiz lokal anestezi ise; basınçlı püskürtme sayesinde anestezi maddesinin kılcal açıklıklardan deri altına nüfuz etmesi söz konusudur.

Ağrısız Anestezi ile Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Saç ekiminde enjeksiyon yöntemi ile yapılan anetezi işlemlerinde; alın bölgesinden geriye doğru, ekim yapılacak alanları kapsayan bölgeye ve iki kulak arasında ense kısmını kapsayan donör bölgeye anestetik maddenin enjekte edilmesi pek çok iğne darbesi gerektirmektedir. Onlarca iğne darbesi enjeksiyon kaynaklı şişme, kızarma ve morluk gibi durumlara neden olabilir.  Püskürtme yöntemi ile uyuşma sağlayan anestezi metodu bu durumun önüne geçmenin yanı sıra enfeksiyon riskini de minimize etmektedir. Cihazın sağladığı bir diğer avantaj ise; daha az anestetik madde kullanılarak daha kısa sürede, daha geniş bir bölgenin uyuşturulmasını sağlamaktır.

Sohbeti Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabilirim?