Stres, yoğun iş temposu, dijitalleşme ve fast food çağında, soru saçınızın zarar görüp görmediği değil, ne kadar zarar gördüğüdür. Saçlarınızı kaybetmeye ve zayıflamaya başlamadan önce, günlük rutininizde birkaç ince dokunuşla saçınızı canlandırabilecek bazı temel kuralları paylaşmak istiyoruz.
1. Çok sık ıslatmayın
Saçlar suyla temas ettiğinde içeriden şişer ve kütikülü dışa zorlar. Tekrarlanan ıslanmalar saç telinin kıvrılmasına ve kırılmasına neden olur.
2. Uygun şampuan seçimi ve kullanımı
Kafanıza ne kadar çok şampuan uygularsanız o kadar temiz olacağı fikri yanlıştır. Şampuan saçınızın uçlarına değil, saçlı derinize uygulanmalıdır. Saçlar yıkanınca şampuan saçınızdan aşağı akar ve uçlar temizlenir.
3. Saçlarınızı saç kurutma ile kurutmayın
Saçlarınızı kuruturken makinenizdeki soğuk hava düğmesine basın. Sıcak hava tellerinize ciddi zarar vererek kırılma, kıvrılma ve kırık uçlara neden olur.
4. Saçlı deri temizliği ve bakım
Saçlı deri temizlik ve bakımı günlük hayatımızda ciddiye alınmayan husustur. Saçlı deri temizlenmesi ve bakımı, saç foliküllerinin tıkanması ve iltihaplanmasını önler. Böylece saçların incelmesi ve hasar görmesi önleinr. Saçlı deri temizliği için en ideal yöntemlerden biri kepek şampuanıdır. Kepek sorununuzun olmaması durumunda bile kullanılabilir.
5. Saçların taranması
Saçlarınızı hergün bir defa yumuşak tarak ile nazikçe tarayınız. Saçlarınızı sert bir şekilde taramayınız, bu saçlı deriyi çizer ve saçlaranıza zarar verir.
6. Saçlarınızı 2-3 gün içinde bir yıkayın
Saç yıkama için en iyi sıklık haftada 2-3 kez. Saç deriniz her saç telini kaplayan doğal yağlar ve maddeler üretir. Bu yağlar saçınızı besler, yumuşatır ve korur. Her yıkamada bunlar şampuan içindeki maddelerin etkisi ile temizlenir ve saçlarınızın doğal koruması ortadan kalkmış olur.
7. Saçlarınızı sıcak su ile yıkamayın
Saçlar ılık su ile yıkanmalıdır. Sıcak su, saç köklerinden ekstra yağ üretimini uyararak kafa derisine ve saçlara zarar verir.
8. Islak Saçlara Nazik Davranın
Yıkama sonrası saçınızı kurutmayın ve havluyla ovalamayın. Saçınızı nazikçe kurutmak hasarı önler ve daha hızlı kurumasını sağlar.
9. Saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin
Saç yıkama sırasında saç tellerinin dış kısmı pürüzlenir. Saç kremi, onu düzleştirir ve şampuan içindeki maddeler nedeni bozulan saç pH seviyesini yeniden dengeler.
10. Kaliteli Saç Bakım Ürünleri Kullanın
Bu bileşenlerden kaçının:
– Sülfatlar – köpük oluşturmak için şampuanlarda kullanılır. Güçlü cilt tahriş edicidirler.
– Parabenler – kosmetik ürün içindeki koruyucu kimyasallar. Hormon fonksiyonunda ve dengesinde bozulmaya neden olabilirler.
– Ftalatlar – kozmetik ürünlerdeki koku için kullanılırlar. Potansiyel kanserojenlerdir.
Yararlı içerikler:
– Bitkisel yağlar – hindistan cevizi, zeytin, jojoba, hepsinin nemlendirici, güçlendirici etkisi vardır. Ayrıca saç tellerini sarar ve korur.
– Hidrolize keratin – cilt ve saçın doğal proteini. Hasar görmüş saç telleri destekler ve tedavi eder.